Jak převést platby ze sporožira na běžný účet
V praxi na jídelnách nastává několik různých situací a pro každou z nich platí jiný postup.
Pokud se rozhodnete pro jinou variantu, nežli první, počítejte s tím, že po nějakou dobu budete používat zároveň modul Spořitelna i modul Banka (dokud si všichni stávající strávníci nezmění povolení s inkasem na běžný účet).
VIS oba moduly nechá v programech povolené do konce roku 2018 současně.
Je však třeba se rozhodnout a co nejdříve nás kontaktovat, abychom spolu celý přechod zvládli postupně a vyhnuli se krizovým situacím.
Popis situací variant:
1. Jídelna má jen inkasa přes sběrný účet (SBÚ) a nechce měnit účet
Spořitelna nabízí překlopení SBU (SBěrný Účet) na BU (Běžný Účet).
V tomto případě není třeba ze strany strávníků žádné akce. Jídelna potřebuje do programu VIS modul Banka, který VISka nastaví a vše překlopí (udělá hromadnou změnu z typu platby Sporožiro na typ platby Účet). Není nutné to dělat okamžitě a doporučujeme, abyste se s ČS dohodli, že přechod uděláte poté, co v klidu rozjedete školní rok. Dřívější přechod nedoporučujeme i z důvodu naplněných kapacit o letních prázdninách.
2. Jídelna má u ČS klasický běžný účet (BU) a zároveň i sporožirový účet (SBU).
V tomto případě je třeba, abyste zvážili, zda budete mít dva běžné účty (jeden stávající, který využíváte pro běžný provoz, a druhý, který vznikne překlopením stávajícího SBU na další BU u ČS a který by byl nadále používán jen pro inkasa plateb od strávníků).
Pak platí postup jako u bodu 1.
3. Jídelna má běžný účet u jakékoliv banky a chce do budoucna vše inkasovat přes tento účet (SBU tedy nechá zrušit bez náhrady).
Zde doporučujeme ponechat sběrný účet u Spořitelny do té doby, dokud si strávníci nezmění souhlas s inkasem na běžný účet. Toto byste měli strávníky nechat provést v průběhu září, abyste první zálohu v srpnu na září mohli u stávajících sporožirových strávníků provést ještě přes sběrný účet.
Nové strávníky rovnou informujte, aby si souhlas s inkasem dali již na běžný účet v té bance, kterou chcete po zrušení sběrného účtu používat. Zálohy na září od nových strávníků doporučujeme vybrat jednorázovým příkazem na běžný účet. Podklady k úhradě strávníkům hromadně vytisknete či pošlete e-mailem přímo z programu.
4. Jídelna má inkasa přes sběrný účet a zároveň ostatní banky inkasují modulem Banka.
Doporučujeme přechod na inkaso z běžného účtu dle bodu 3.
5. Jídelna má na inkasa sběrný účet a zároveň jí strávníci posílají na běžný účet trvalé nebo jednorázové příkazy.
Pokud se rozhodne tento stav ponechat, tedy i nadále inkasovat Spořitelnou na nově nabízený běžný účet, je možné postupovat dle bodu 1 s tím, že je třeba u trvalých příkazů změnit typ platby na jiný než „B -účet“, např. „TP-trvalý příkaz“, a to předtím, než se udělá překlopení sběrného účtu na běžný účet.
Možná je i varianta z běžného účtu provádět pro některé strávníky inkasa a někteří by i nadále mohli mít trvalé příkazy (postup pro inkasa je shodný jako v bodě 3). V tomto případě je opět třeba oddělit tyto dvě možnosti rozdílným typem platby u strávníka.
S tím Vám může náš servis pomoci po dálkové správě. Samozřejmě v takovém případě je na zvážení, zda neponechat jen jednu možnost placení, a to buď jen trvalé příkazy nebo jen inkasa.
lnkasovat lze i z různých BU, ale vyžaduje to výraznou úpravu programu a mnohem méně komfortní obsluhu, tudíž tuto variantu nedoporučujeme!